Akce, tipy, zajímavosti,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny

Aby Vánoce byly i u vás klidné a veselé

Dvě otázky a dva tipy aby Vánoce byly i u vás klidné a veselé

Vánoce by měly být obdobím pohody a klidu. Říkají to přeci téměř všechny reklamní slogany, které nás začínají v těchto dnech více či méně otravným způsobem varovat, že Vánoce jsou už skoro tady.

A realita? Realita je často zcela jiná. Místo užívání si pohody běháme po městě, stojíme v šílených frontách v obchodech a snažíme se na nic nezapomenout. Abychom mezi vánočními svátky nemuseli do těch tlačenic znovu, říkáme si. A pak na něco zapomeneme a stejně nás to nemine. Letos je vánoční stres ještě okořeněný zdražováním a všudypřítomným varováním, že to či ono brzy nebude k dostání. A tak i silné povahy, které dřív nechávaly vše na ráno Štědrého dne, už postávají ve frontách. 

Myjeme, vysáváme, krájíme, čistíme, pečeme, všemožně šůrujeme a stres roste na všech frontách. Náš vlastní, partnerův či partnerčin, dětský, dědové a tchýně často taky nepomáhají ke klidu. 

DOST! 

Všichni bychom si asi přáli recept na opravdu šťastné a pokojné Vánoce, ale bohužel takový recept opravdu neexistuje. Pokud se rozhodneme tyto svátky slavit, tak pravděpodobně určitá dávka stresu přijde. Jsou to zkrátka vnější okolnosti, které na nás působí a kterým se ne vždy lze bezpečně vyhnout. Co ale změnit můžeme, je náš postoj, to jak tohle všechno hemžení a zapomínání, dohánění a shánění na nás osobně dolehne.

Slíbila jsem dvě otázky, tak tady jsou.

Zkuste se zamyslet nad dvěma otázkami: 

  • Proč sám sebe dostávám kvůli několika dnům v roce do takového stresu? 
  • A stojí mi to za to?

Protože se to tak dělá? Tak jsme to dělali vždycky? Co by si řekli lidi/sousedi/tchýně…? Nebo protože vám záleží na tom, aby bylo naklizeno? Nebo je nakonec důležitější, aby byla ta pohoda? Možná vcelku rychle zjistíte, že naklizeno není všechno a že důležitější je pohoda a ne už tolik zapomenutá ponožka tam nebo šmouha na okně tady.

A slíbené tipy, tady je první z nich:

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek!

U Vánoc platí jednoduché pravidlo. Čím jsou blíž, tím míra stresu a nervozity roste. Proto zkuste nejnutnější věci udělat s dostatečným předstihem. Opravdu chcete dělat velký úklid, nebo vám ve finále bude stačit zcela běžný a ta okna to do jara taky přežijí? Úkoly, které zhodnotíte, že jsou podstatné, napište na seznam a přerozdělte i mezi ostatní členy rodiny. Dejte jim za ně plnou odpovědnost a zkuste je nekontrolovat a neopravovat. Pokud patříte mezi fanoušky pečení cukroví tak zvažte, kolik toho chcete stihnout. Znáte to české pořekadlo o cukroví? “Před Štědrým dnem se o cukroví říká ‘nežer to’, po něm pak ‘nikdo to nežere’.” Zvažte, kolik cukroví je opravdu potřeba.

A tip druhý na techniku, která pomáhá s bojem proti stresu nejen o vánočních svátcích:

Pokud jste ve stresu vy, cítíte se naštvaní a frustrovaní, pravděpodobně to dřív nebo později bouchne, a svými emocemi nakazíte i další členy rodiny. V momentě, kdy cítíte že ve vás roste negativní emoce tak se zastavte. Přestaňte s činností, kterou právě děláte, zhluboka se nadechněte a zkuste si nahlas pojmenovat to, co právě prožíváte. Příklad: Štve mě, že už hodinu tady lítám s mopem, nevidím žádný výsledek za sebou a nikdo mi nenabídl pomoc. Někdy se v samotném pojmenování činnosti skrývá odpověď, co máte dál dělat. Oslovit další členy rodiny? Dodělat to nejnutnější a přehodnotit priority vánočních příprav? Čím dřív emoci jmenujeme, tím rychleji jí vezmeme vítr z plachet.

Přejeme vám, abyste si vánoční přípravy užili bez stresu, se spoustou humoru a nadhledu.