Akce, tipy, zajímavosti,  Dětský klub,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny

Hádáte se kvůli očkování?

Očkování je téma, které aktuálně hýbe nejen světem, ale především rodinami. Poslední dobou se s ním setkávám stále častěji. Je to téma, na které si snad každý tvoří svůj názor. Co ale dělat, pokud nejsme schopni v rámci rodiny dojít k jednotnému postoji? Co když je téma očkování v naší rodině bojové pole? Tomu bychom se v dnešním článku rádi věnovali.

Představme si následující situaci. Celá rodina sedí u kávy a najednou někdo řekne poznámku na téma očkování. V ten moment se rozhoří diskuse, která v některých momentech jde až k osobním útokům. Začnou výčitky, nejeden člen domácnosti zvýší hlas a zbytek odpoledne panuje tichá domácnost. Jak s takovou situací pracovat? Snad inspiraci najdete v několika následujících bodech.

1)     Otevřít téma a vyjasnit je

Není dobré mít nevyřešená velká témata. Pokud my vnímáme, že je pro nás téma očkování důležité, je vhodné ho v rodinném kruhu otevřít a zjistit postoje a názory dalších členů rodiny.  Zároveň tím zjistíte, jak moc jsou ostatní ochotni o tomto tématu konverzovat a zda má vůbec smysl snažit se dobrat jednotného názoru, či nikoliv.

2)     Zvažte, zda vám stojí za to se zapojovat do diskuse

Všichni chceme pro svoje okolí to nejlepší. Problém je ale v tom, že prakticky nikdy nepanuje v rodině 100% názorová shoda a to, co mě se může jevit jako nejlepší pro všechny, ostatní můžou vidět jinak. Na základě zkušenosti je tedy třeba zvážit, zda je vhodné některá témata znovu a znovu otevírat, když víme, že může dojít k nepříjemným situacím. Tímto rozhodnutím chráníme sebe, ale i ostatní členy rodiny, a především rodinou atmosféru. Diskuzními argumenty můžeme nechtěně konfliktu přidávat na intenzitě a vystupňovat slovní agresi našeho názorového protivníka. Ačkoliv některé poznámky z úst rodinných příslušníků se nás mohou dotýkat, zvažte, zda je spíše s nadhledem nepřejít, popřípadě slušně nepožádat komunikačního partnera o změnu tématu.

3)     Nikdy nepoužívejme osobní útoky

Pokud již dojde k výměně názorů, nikdy nepoužívejme osobní útoky na minulost nebo charakter člověka. Věty jako: „Ty jsi byla vždycky trochu pomatená…“ nebo „Ty a ty tvoje názory…“

Věty, které útočí, jsou věty nejvíce zraňující. Zasahují naše emoce, naše city a reagujeme na ně podrážděním. Ve finále nejsme naštvaní na to, že jsme se neshodly v daném tématu, ale na to, že na nás někdo zaútočil.

Zkusme tyto věty úplně vyškrtnout z hádky a nahradit mírnějšími, například: „Chápu, že máš jiný názor, ale nemohu s tebou souhlasit.“

4)     Závěrečná dohoda

Pokud téma očkování ve vaší rodině hýbe emocemi, možná je na čase jej uzavřít. Domluvte si v klidu, ideálně v poklidné domácí atmosféře, společná pravidla tak, abyste předcházeli konfliktům. Pro příklad uvedu následující větu: „Nelíbí se mi, že se kolem tématu očkování pořád hádáme, zkusme toto téma doma neotvírat. Prosím neposílej mi dál videa a články, které podporují tvůj názor. Rozumím tomu, že chceš pro mě to nejlepší, ale mám jiný názor a nechci se s tebou dohadovat, je mi z toho potom smutno.“

Doufám, že vás rady zaujaly. A pokud je očkování téma, které aktuálně hýbe vaší rodinou a i po přečtení máte pocit, že tak úplně nevíte jak na to, jsem tady pro vás. Stačí se objednat do Poradny pro rodiny a můžeme vše probrat osobně. 

Vaše Magdaléna

https://www.odetipostarano.cz/poradna/ tady najdete víc informací

a pomocí kontaktního formuláře dole na stránce tady: https://www.odetipostarano.cz/kontakt/ nás můžete kontaktovat, ozveme se vám obratem!

V Poradně pro rodiny potkáte psycholožku Magdalénu Šulákovou.