Akce, tipy, zajímavosti,  Rapotice

Divadlo z Rapotic vás zve na premiéru

Agatha Christie: PAVUČINA

Premiéry: 20. a 21. října vždy v 17:00

Rezervaci míst na jednotlivé termíny můžete provést na e-mailu: vyznau@gmail.com

Do zprávy uveďte datum a počet sedadel v sále nebo na galerii.

Vstupné DOBROVOLNÉ

Hrají: Aleš Kolařík, Klára Hejlíková, Lukáš Kadlec, Denisa Hortová, Agáta Senciová, Lenka Chadimová, Milan Kopuletý, Jiří Tesař, Petr Valehrach, Zdeněk Šmarda, Veronika Horáková, Petr Horák (herci jsou uvedeni v pořadí v jakém přichází na jeviště)

Nápověda: Edita Kopuletá

Kulisy: Mirek Chadim, Petr Valehrach, Petr Horák, Marek Fruhvirt

Rekvizity: Petra Kubizňáková

Kostýmy: Nikola Sapíková, Klára Hejlíková

Garderóba a masky: Nikola Sapíková, Klára Kittlerová

Zvuk: Marek Hrubeš

Režie: Veronika Senciová

Děj: Děj tříaktové detektivní komedie z roku 1954 se odehrává na anglickém venkovském sídle Coupplestone Court v britském hrabství Kent během jednoho březnového večera. Různorodé postavy této konverzační komedie spojí dohromady nález mrtvoly. Hra vznikla na přání slavné herečky Margaret Lockwoodové, které Agatha Christie napsala roli hlavní postavy Clarissy Hailsham-Brownové přímo na tělo. Rozverná Clarissa, žena vysoce postaveného diplomata Henryho Hailsham-Browna, si mnohdy nudný život na venkově kompenzuje dobrodružnými historkami, v nichž fantazie splývá s realitou.

Jednoho březnového večera však tato mladá dáma nalezne mrtvolu. Aby Clarissa ochránila svého manžela, který zrovna míří domů s návštěvou nebývalého politického významu, před společenským skandálem a neohrozila jeho profesní kariéru, požádá své hosty, sira Rowlanda Delahaye, rodinného přítele, okresního soudce z lidu Hugo Birche a mladíka Jeremy Warrendera, aby jí pomohli komplikovanou situaci vyřešit.

Agatha Christie, v u nás dosud nepremiérované hře, kombinuje detektivku s komedií. Poukazuje na limity detektivního žánru a dělá si legraci nejen z něj, ale svým způsobem také ze svého románového psaní ze 30. let. Pro Agathu Christie je typické, že do děje jejích her mnohdy razantně vstoupí vedlejší postavy a nejinak je tomu i v Pavučině. A tak Clarissin plán výrazně zkomplikuje zemitá a prostořeká zahradnice slečna Peaková, neodbytný inspektor Lord se snaživou konstáblicí Jonesovou, lehce groteskní komorník Elgin či věčně hladová nevlastní dcera Clarissy Pippa. Nečekané a napínavé zvraty, několik různých dějových zápletek, a nakonec destrukci detektivního žánru jako takového, to vše, a také chytrý humor královny detektivek Agathy Christie, nabídne česká premiéra Pavučin.

Spider’s Web©2000 Agatha Christie Limited. Všechna práva vyhrazena. Jméno Agatha Christie a podpis autorky jsou obchodní značkou Agatha Christie Ltd. Všechna práva vyhrazena. Licenci k této hře poskytla společnost Agatha Christie Ltd. Autorská práva v České republice zastupuje Aura – Pont s. r. o., Veslařský ostrov 62, 147 00 Praha 4. Další informace o autorce dramatického textu, jejích dílech a divadelních adaptacích najdete na www.agathachristie.com

Agatha Christie
Královna detektivek, tak je po celém světě známá Agatha Christie. Více než miliarda výtisků jejích knih vyšla v angličtině a další miliarda v ostatních jazycích. Pouze Bible a dílo Williama Shakespeara jsou v prodeji úspěšnější. Agatha Christie je autorkou 66 detektivních románů, přes 150 krátkých povídek, 30 her a šesti románů vydaných pod pseudonymem Mary Westmacott. Mezi jejími pracemi jsou světoznámé tituly jako Vražda v Orient Expressu ( Murder on the Orient Express), Smrt na Nilu (Death on the Nile) nebo A pak už tam nezbyl ani jeden (And Then There Were None). První román Záhada na zámku Styles (The Mysterious Affair at Styles) napsala Agatha Christie na sklonku první světové války, ve které sloužila jako VAD, tzn. dobrovolná zdravotní sestra a lékárnice. Pro román vytvořila postavu Hercula Poirota, malého
belgického detektiva, který se stal nejoblíbenějším detektivem od dob Sherlocka Holmese. Knihu vydalo nakladatelství Bodley Head roku 1920. V roce 1926, poté, co psala každý rok jednu knihu, vyšlo její první mistrovské dílo Vražda Rogera Ackroyda (The Murder of Roger Ackroyd). První Agathina kniha vydaná nakladatelstvím Collins, ve kterém během 50 let vydala knih 70. Vražda Rogera Ackroyda má ještě jedno prvenství, je první knihou, která byla zdramatizována – pod názvem Alibi – a úspěšně uvedena na londýnském West Endu.
V roce 1930 Agatha představila světu nového detektiva. Když stvořila slečnu Marplovou, nečekala, že se stane Poirotovou konkurentkou, ale s Vraždou na faře ( The Murder at the Vicarage), prvním románovým vystouením slečny Marplové, se ukázalo, že vytvořila další oblíbenou a stálou postavu. Její vůbec nejúspěšnější hra Past na myši (The Mousetrap) měla premiéru v roce 1952 a je nejdéle hranou hrou v historii. Agatha Christie byla v roce 1971 jmenována Dámou britského impéria. Zemřela roku 1976. Společnost Agatha Christie Limited (ACL) spravuje literární a mediální práva k dílům Agathy Christie po celém světě již od roku 1955 a spolupracuje s nejlepšími talenty v oblasti filmu, televize, nakladatelství, divadla a digitálních platforem, aby zajistila, že se díla A.Christie budou i nadále dostávat inovativními způsoby a na nejvyšší úrovni k novým divákům. Společnost řídí James Prichard, pravnuk Agathy Christie.
Více na www.agathachristie.com