Akce, tipy, zajímavosti,  Dětský klub,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny,  Umělecké tábory,  Vzděláváme a slaďujeme

Magdaléna Šuláková – rozhovor

Mohla bych tě poprosit o krátké představení?
· Dobrý den, jmenuji se Magdaléna Šuláková, a jsem psycholožka, kterou můžete potkat v Poradně pro rodiny v Ivančicích. Mnohé děti mě mohou také znát z letních Uměleckých táborů organizace O děti postaráno z.s. nebo z Dětského klubu, kde se přímo věnuji práci s dětmi.

Jak jsi se dostala k práci psychologa pro Poradnu pro rodiny?
· Po absolvování jednooborové psychologie v Olomouci jsem se přestěhovala sem na jižní Moravu. Jelikož jsem vždy měla ráda práci s dětmi a měla v ní již zkušenost, rozhodla jsem se v této oblasti pokračovat a začala se věnovat přímé práci s kolektivem dětí. S ohledem na aktuální situaci, která zrovna byla v rámci pandemie jsem byla svědek toho, jak se na mnohých dětech aktuální situace podepisuje a musí řešit velmi náročné životní situace. To pro mě bylo jedním z impulzů přijmout práci psycholožky v Poradně pro rodiny a dát možnost odborného poradenství každému, kdo hledá podporu, pomoc nebo si jen potřebuje sám utříbit myšlenky.

Co jsi studovala?
· Jak už jsem se zmínila, absolvovala jsem jednooborovou psychologii na katedře psychologie Univerzity Palackého Olomouc. Dokončuji studium učitelské způsobilosti a brzy nastupuji do psychoterapeutického výcviku. Také mám nějaká další školení, jako je například výcvik krizové intervence

Jakou nejzajímavější práci nebo brigádu jsi v životě dělala?
· Nějakou dobu jsem se věnovala péči o lidi s Alzheimerovou nemocí, což pro mě byla velká životní zkušenost, jelikož jsem zde absolvovala i velkou vlnu covidové pandemie. Také jsem absolvovala dobrovolnickou stáž na Ukrajině, kde jsem pracovala s dětmi, které to doma neměly zrovna jednoduché.

A trochu lehčeji. Jaké máš ráda roční období?
· Vždycky jsem milovala všechna roční období, ale musím se přiznat, že poslední dobou u mě vedou teplé měsíce. Ty mi dodávají více energie a síly. Ale na každém ročním období mám ráda něco jiného.

Kdyby ses ráno mohla probudit s nějakou superschopností, která by to byla?
· Ono to není úplně superschopnost ale obyčejná schopnost, která se dá budovat. Chtěla bych umět vypínat některé myšlenky a s lehkostí se od nich odpojit a přejít na jiné. Je to schopnost, na které dlouhodobě pracuju, vnímám v ní posuny, ale zároveň bych si ji přála mít na vyšším levelu.

Hotel, penzion, chata, stan, pod širákem nebo si svoji dovolenou představuješ ještě nějak jinak?
· Sednout do auta a jet. Kamkoliv. Dojet na nějaké místo, přespat tam a pokračovat dál.

Máš nějaké životní motto nebo hodnotu, podle které žiješ?
· Není to vyloženě motto, ale spíš taková myšlenka. “Minulost je jako zpětné zrcátko, je dobré se do ní někdy podívat, ale pokud se do ní díváš pořád, daleko nedojedeš.” Tohle motto je pro mě důležité. Pomáhá mi posouvat se vpřed a učit se ze svých chyb.

Co bys vzkázala rodičům nebo dětem, kteří přemýšlí o návštěvě Poradny pro rodiny?
· Pokud návštěvu poradny zvažujete, určitě za námi přijďte. V poradně vás nikdo nebude soudit za to, co prožíváte, právě naopak. Můžete se nám svěřit, a společně se podíváme na věc, která vás trápí. Nabídneme vám pohled z jiné perspektivy, sami si utřídíte své myšlenky a nikdo vás nebude do ničeho tlačit nebo nutit. Našim cílem je vytvořit prostor plný důvěry a pochopení, který sám o sobě pomáhá a léčí.

Děkuji za rozhovor.

Více o Poradně pro rodiny najdete tady.