Akce, tipy, zajímavosti,  Na kafe s HR,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny,  Vzděláváme a slaďujeme

NA KAFE S HR – DÍL 6 – KDE HLEDAT PRÁCI

HLEDAT PRÁCI NENÍ JEN TAK A V DNEŠNÍ DOBĚ EXISTUJE NEPŘEBERNÁ NABÍDKA SERVERŮ, KDE JE MOŽNÉ HLEDAT INZERÁTY. POJĎME SE PODÍVAT NA TO, JAK SE V NICH NEZTRATIT.

KDYŽ HLEDÁTE KLASICKOU PRÁCI

Pro běžné pozice v administrativě, výrobě, logistice a mnoha dalších oborech, ve velkých i středních firmách, v neziskovém sektoru i ve státní správě – to všechno najdete na serverech skupiny LMC. Jaký je v nich rozdíl? Seniorní specialisté a manažeři, stejně jako administrativa najdou nabídky spíše na www.jobs.cz, zatímco dělnické pozice, skladníci, logistika a administrativa v podobných provozech je častěji k nalezení na www.prace.cz. V posledních měsících narůstá počet pozic na www.pracezarohem.cz – i tenhle server patří k LMC, navíc od ostatních má ale mobilní aplikaci, která vás dokáže lokalizovat a nabídky vám seřadí podle vzdálenosti od místa, kde se nacházíte. 

Zejména na Slovensku je populární www.profesia.sk a má i českou odnož www.profesia.cz. Zatímco na Slovensku jde o jedničku na trhu, v ČR stojí trochu ve stínu serverů od LMC, nicméně zejména slovenští náboráři a firmy, které mají pobočky v obou zemích tenhle server často využívají a za vyzkoušení určitě stojí, konkuruje ale spíše serveru Práce.cz než Jobs.cz – nabízí sto až pět set pozic v každém kraji, často jsou z oblasti retailu.   

KDYŽ HLEDÁTE PRÁCI PRO START-UPY, TECHNOLOGICKÉ FIRMY A CELKOVĚ NOVÝ PŘÍSTUP

Pak je tu pro vás například www.startupjobs.cz. Vedou tam pozice do IT a technologických firem, najdete tam ale všechno – od IT, přes řízení projektů a organizací po administrativu. Neformální firemní kultura a velké množství nabídek práce z domu nebo na zkrácené úvazky jsou tu samozřejmostí.

KDYŽ SE NEJDŘÍV CHCETE PODÍVAT DO FIRMY

Na Cocuma a Welcome to the jungle najdete dvě části – v první jsou profily firem – uvidíte tam fotky budov a pracovního prostředí, ale stejně tak budoucích kolegů a šéfů, často i videoprezentaci, rozhovory a další. Od konkrétní firmy se jde prokliknout na jimi obsazované pozice. Můžete jít i opačnou cestou – od druhé části, kde najdete nabídky pozic od nichž se dá naopak prokliknout zpátky směrem k prohlídce firemního prostředí. Oba odkazy najdete níže.

 

COCUMA

https://www.cocuma.cz/list/ 

https://www.cocuma.cz/jobs/ 

 

WELCOME TO THE JUNGLE

https://www.welcometothejungle.com/cs/companies

https://www.welcometothejungle.com/cs/jobs 

KDYŽ HLEDÁTE SENIORNÍ POZICI

Na Executive job hledejte, pokud jste zkušení v řízení lidí a projektů. https://www.executivejob.cz/nabidky 

KDYŽ HLEDÁTE V KONKRÉTNÍM OBORU

Ve velmi specifických oborech, které málo inzerují na obvyklých serverech je potřeba se podívat na jejich oborové možnosti. Pojďme se podívat, co hledat na příkladu zdravotnictví:

Výše uvedené berte jako příklad – podobně můžete postupovat i v dalších oborech, například účetnictví a audity nebo třeba v oblasti práva. 

KDYŽ VÍTE, KAM CHCETE

Prostudujte profil firmy, podívejte se na konkrétní nabídky a pokud tam není ta pravá, zjistěte si jméno personalisty a napište mu i tak. Nic na tom není, rozhodně vystoupíte z řady a třeba se vaše vysněná pozice objeví v blízké době.

KDYŽ HLEDÁTE ZKRÁCENÝ ÚVAZEK

Buďme upřímní, jsou a vždycky budou pozice a obory, kde to opravdu nepůjde. Všude jinde buď nabídka už je, nebo je potřeba ji zkusit vytvořit. 

Je jasné, že firmy raději nabídnou zkrácené úvazky lidem, které už znají, ale to může být vaše výhoda – zůstaňte v kontaktu i třeba během pauzy na MD/RD a dejte firemnímu HR/personálnímu oddělení vědět, že o zkrácený úvazek nebo brigádu máte zájem, nabídněte pomoc třeba i krátkodobě na náročná období (účetní firmy ocení pomoc s koncem zimy, stavební v létě a retail před vánočními svátky, ale to určitě znáte ze života firmy, pro kterou pracujete, nebo jste pracovali sami nejlépe), nové projekty… Zajímejte se, buďte v kontaktu, určitě dají rádi přednost zkušenému člověku, který zná firmu a projevuje zájem, než dlouhému hledání a zaškolování nového kolegy.

Zkuste najít nabídky přímo zkrácených úvazků na Jobs.cz nebo dalších serverech – v tomhle článku jich najdete opravdu hodně.

Hledejte na místech, kde se objevuje inzerce specificky třeba pro rodiče. Proč jsem s touhle radou nezačala? Potíž je v tom, že je potřeba sledovat dlouhodobě, nikde na jednom místě nenajdete opravdu velké množství nabídek, někde je potřeba předem vytvořit svůj profil… No zkrátka jednoduché řešení, které by nabídlo širokou paletu možností z celé ČR bohužel zatím neexistuje. Krom skupin pro matky nebo rodiče na sociálních sítích proto doporučuji zkusit lokální skupiny jako https://www.facebook.com/groups/propojujeme, oborové jako je https://www.facebook.com/groups/754320924642516 nebo sledovat portály typu https://mamajob.online/flexibilni-uvazky/, kde je ale opravdu maličká nabídka nebo M.arter, který ale vyžaduje vytvoření profilu, nebo www.mumdoo.cz, který propojuje matky a firmy hledající často odbornou výpomoc na konkrétní projekty.  

A nebo se porozhlédněte po novém oboru. Jak zhodnotit svoje možnosti najdete ve čtvrtém dílu TADY  

A o tom, kde hledat vzdělávání v případě změny oboru a jak postupovat, bude díl následující, sedmý.

Sérii článků Na kafe s HR pro vás připravuje Alžběta Eli Axmann. Její medailonek najdete ZDE a pokud se s ní chcete potkat a diskutovat osobně, pojďte se s námi usadit ke Kulatému stolu. Víc o nich najdete TADY.