Kulaté stoly,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny,  Vzděláváme a slaďujeme

Slaďujeme jako tým – v rodině i ve firmě

V rámci kulatého stolu jako první zazněl příspěvek o slaďování.

Eli Axmann mluvila o slaďování z pohledu rodiny a Lenka Lenochová z pohledu firem.

Co zaznělo:

  • sociokulturní normy nám říkají, že máme být perfektními zaměstnanci – zajímat se, pracovat na maximum, hledat inovace, být proaktivní, networkovat, věnovat firmě každou volnou myšlenku
  • ty stejné normy, když žena otěhotní, začnou říkat, že má být dokonalá matka – má zvládnout péči o dítě po stránce provozní, zdravotní, logistické, manažerské, edukativní, rozvojové, musí sledovat trendy, volit správné postupy a věnovat se dítěti na plný úvazek
  • dále ale musí zvládat i péči o vztah, o sebe, o domácnost
  • a v okamžiku, kdy se má vrátit do zaměstnání  na ni všechny tyhle požadavky spadnou najednou – dokonalý zaměstnanec, dokonalá matka, dokonalá hospodyně, má se starat o sebe, o druhé, o kariéru, o dům, o zahradu, o …

Eli mluvila o tom, že pokud jste se nezastavili už dřív, tak než se vrátíte do práce, nebo pokud jste se už dostali do situace, kdy žena je před zhroucením, nebo taky klidně i po něm – ZASTAVTE SE.

  • Dokud žena jen pracovala, byla situace taková jaká byla.
  • Když místo práce pečovala o dítě během dne a odpoledne se střídala s otcem dětí, to byla situace jak byla.
  • Ale návrat do práce je situace úplně nová.

Slaďování rodinného a profesního života nemá znamenat, že budeme ženu hnát do toho, aby stihla všechno a dokonale. A nedej bože měla výčitky, když to nedokáže.

Slaďování rodinného života je o rodině. Celé rodině. 

A rodina má fungovat jako tým. Nikoli hnát jednoho člena do obrátek, které jsou naprosto nelidských rozměrů a umožňovat dalším členům, aby se nepodíleli a jen sledovali, kdy žena padne vysílením.

O tom, jak to udělat, je tenhle článek:

A v podobném duchu jsme si povídali i v rámci kulatého stolu.

Tam se ale tentokrát diskuse nezastavila.

Na Eli navázala Lenka Lenochová, která v rámci organizace Síť pro rodinu vede projekt Společnost přátelská rodině a má na starosti zejména proces certifikace firem, které úspěšně zvládly nastavit takové podmínky pro svoje zaměstnance, aby pro ně slaďování rodiny a práce bylo snazší.

Co může firma udělat pro zaměstnance, aby získala certifikát a potvrzení, že je prorodinná?

Prorodinná firma je taková, která:

  • přistupuje ke všem zaměstnancům stejně – bez ohledu na to, zda jde o ženy nebo muže, rodiče nebo nerodiče
  • je flexibilní – rozumí tomu, že během života se situace jejích zaměstnanců mění a umí jim vycházet vstříc
  • nehraje na „intuitivní nastavení“, ale dokáže dát jasně a otevřeně najevo, jaké jsou podmínky pro všechny, kdo má na co nárok, má ve směrnicích nebo jiných interních dokumentech zpracováno, jaké možnosti mají její zaměstnanci v různých životních situacích
  • nevnímá rodinu jen jako mámu, tátu a malé dítě nebo děti – myslí opravdu na všechny, včetně rodičů starších dětí, osob neformálně pečujících třeba o stárnoucí rodiče, nemohoucího potomka, nesnaží se ale ani hodnotit, proč konkrétní člověk o flexibilní přístup žádá – někdo může chtít zkrácený úvazek kvůli dětem, jiný kvůli studiu, nemoci nebo prostě jen tak a všechny tyto možnosti by měly být možné, k dispozici a rovnocenné

Součástí certifikace jsou desítky otázek, zkoumání interních dokumentů, rozhovory se zaměstnanci, interní i externí odborníci z praxe v rolích hodnotitelů a mnoho dalšího.

Společnost přátelskou rodině najdete na webu www.familyfriendly.cz nebo na Facebooku zde.

Pokud máte k tématu jakékoli otázky, neváhejte nám dát vědět, třeba na Facebooku O děti postaráno, nebo se rovnou přihlaste jako zájemce o účast na dalším Kulatém stole.

Těšíme se na vás!