Akce, tipy, zajímavosti,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny

Když v zimě občas chybí sníh

Vánoční sníh už roztál, mráz zeslábl a předpověď počasí slibuje téměř jarní teploty. Sněhuláky nepostavíme, brusle zůstanou schované na půdě a lyže jakbysmet. Na co tedy vylákat děti ven? Co s nimi venku podniknout?

Jak bydlí zvířátka

Víte, kde bydlí zvířátka? Jaká obydlí si staví ptáci, lišky nebo třeba veverky? Vydejte se na průzkum. A co takhle rovnou si vyzkoušet, jak se takové zvířecí domečky staví?

Porozhlédněte se kolem sebe. Posbírejte třeba kůru, kameny, větve, suchou trávu nebo rákosí. A pusťte se do stavění! Fantazii se meze nekladou. Nechte děti vymyslet si své originální stavby nebo vlastní bunkry. Děti se zabaví, zjistí nová fakta o zvířecí říši a vyzkouší si, jak postavit stabilní konstrukci. 

 

Malování blátem

 

Děti milují blátivé hry. Méně nadšení však bývají rodiče při vyhlídce pračky plné hlíny. Pojďme tedy dětem dopřát bahnění bez toho, aby byly zablácené od hlavy až k patě. 

Vezměte si s sebou na vycházku štětec. Bláta najdete určitě spoustu. Nechte děti vybrat si, co zvolí jako malířské plátno. Kmen stromu? Suché listí? Děti mohou také experimentovat s hustotou, barevností, přilnavostí.

Spousta dětí miluje malování na kamínky. Můžete tedy vyzkoušet kombinovanou techniku. Kamínky očistěte, suché je obarvěte (např. akrylovými barvami) a nechte zaschnout. Potom na ně naneste tenkou vrstvu bláta a nechejte dobře vysušit. Děti pak mohou vyškrabávat obrázky – třeba podobné kraslicím.

 

Zobání pro hladové krčky

Pro děti, které se rády zapojují do vaření, je tu tip na vytvoření semínkové mňamky pro ptáčky. V kastrůlku rozpusťte hovězí tuk, nasypejte do něj směs semínek a nasekaných oříšků. Vyberte nádobu, kterou budete chtít použít jako krmítko. Může to být starý hrníček, kokosová skořápka nebo třeba rozpůlené jablíčko s vykrojeným středem. Krmítko naplňte, připevněte provázek, nechte vychladnout a vyražte ven vybrat to nejlepší místo, kam připravené zobání zavěsíte. Děti pak mohou pozorovat přilétající ptáky a udělat si průzkum, který druh dává přednost kterým semínkům.

Tak neseďte doma a vyražte ven!