Kulaté stoly,  Vzděláváme a slaďujeme

O čem jsme mluvili na Kulatém stole 23.11.2023

Kulaté stoly jsou příležitostí se potkat ze čtyř stran nad jedním tématem:

  • kromě nás za organizaci zveme ke stolu:
  • RODIČE – ty odhodlané ostatním něco sdělit, nebo jen takové, kteří chtějí poslouchat ostatní
  • FIRMY – zaměstnavatele z regionu
  • INSTITUCE – státní nebo neziskové organizace

A tentokrát se Kulatý stůl konal v Brně, v prostorech Mahenovy knihovny 23.11.2023 od 10:00 a v jednu hodinu, kdy měl končit jsme ještě živě diskutovali. O čem? Pojďte nahlédnout pod pokličku.

Na úvod jsme všechny účastníky a účastnice požádali, aby si vyzkoušeli náš kvíz: Jak jste na tom s předsudky?

A debata se díky tomu rozproudila ještě před první prezentací 🙂

TÉMA: BUDOUCNOST TRHU PRÁCE

PŘEDNÁŠELA: VERONIKA SENCIOVÁ

KDO TO JE: Zakladatelka organizace O děti postaráno z.s. a žena, která s organizací prošla cestu od plánu vyřešit všechny problémy žen v regionu dostupným hlídáním, přes zjištění, že problémy žen jsou mnohem komplexnější, i když dostupné hlídání je částí skládačky, a aktuálně nabízí velmi pestrou nabídku od psychologického poradenství, přes tréninky rodičovských kompetencí a podporu návratu na trh práce po poradenství pro firmy a organizace tak, aby téma slaďování bylo organizací pokryto od začátku do konce.

OBSAH: Veronika mluvila o tom, jak se mění trh práce. K částem, které rezonovaly nejvíce patřilo:

TÉMA: CO MOHOU FIRMY (nejen ze segmentu IT) UDĚLAT PRO RODIČE/MATKY

PŘEDNÁŠELA: ALŽBĚTA ELI AXMANN

KDO TO JE: Seniorní HR expert pro firmy, mentor pro kariérní změny nejen rodičů a naše kolegyně už od roku 2019. Máma dvou kluků, která o sobě říká, že musí pomoci změnit trh práce a firmy na něm proto, aby z rodičovské nemusela rovnou do předčasného důchodu. Na Kulatých stolech ji obvykle potkáte nejen v roli přednášející a diskutující, ale i toho, kdo konzultuje konkrétní situace jak s rodiči, tak firmami a institucemi a o praktické tipy u ní není nouze.

OBSAH: Eli mluvila o tom, že firmy si často neumí představit, co dalšího kromě pozitivní deklarace a školení se dá udělat v tématu inkluze žen (nejen) s dětmi do pracovního procesu. K nejvíce rezonujícím momentům patřilo:

  • proč výhradně pozitivní přístup firem nefunguje
  • výčet konkrétních momentů v pracovním životě žen, které by firmy měly promýšlet z hlediska inkluze
  • výběr zcela konkrétních procesů a jak je změnit směrem k vyšší inkluzivitě (seznam vidíte na fotce níže – nebylo jich málo)
  • praktický experiment, kdy si Eli takhle ve čtvrtek večer pokusně hledala práci na zkrácený úvazek v rámci IT
  • proč „prostě to tak vyšlo“ není cesta a proč to „tak“ vyjde pokaždé – téma předsudků a jak se proti nim pojistit
  • a že novela zákoníku práce sice asi povede ke konci atraktivity dohod, ale proč to skvělým zaměstnavatelům nemusí být líto

TÉMA: VÝZNAM KOMUNIT NA CESTĚ ŽEN DO IT

PŘEDNÁŠELA: ANEŽKA MÜLLER

KDO TO JE: Komunitní koordinátorka PYLADIES v Brně a ČESKO.DIGITAL – dvou komunit, které nabízí možnost vyzkoušet si IT projekty předtím, než se vrhnete do komerční praxe. PyLadies nabízejí vstupní seznámení v Phytonem – programovacím jazykem vhodným pro začátečníky a využívaným například v oblasti testování. Česko.Digital pomáhá neziskovým organizacím v procesu digitální transformace. Kromě programátorů má Česko.Digital v týmu mnoho dalších rolí z (nejen) oblasti IT – SCRUM mastery, designéry, projektové manažery, markeťáky, copywritery…, které zastávají dobrovolníci a dobrovolnice, kteří/ré si chtějí vyzkoušet IT projekt v praxi.

OBSAH: Anežka mluvila o významu komunit a bezpečného prostředí pro učení z pohledu žen vstupujících nebo již pracujících v IT. K nejvíce rezonujícím patřilo:

  • IT mindset a jeho důležitost
  • nabídka obou komunit pro ženy – kurzy, bezpečné prostředí, praxe, účast na komplexních projektech, dobrovolnická práce…
  • zkušenosti z trhu práce – že nestačí jeden kurz, ale že mnohem více se cení komplexní zkušenost tvořená více kurzy a praktickými – i malými – projekty