Akce, tipy, zajímavosti,  Kulaté stoly,  Kvízová školení,  Na kafe s HR,  Poradna pro rodiny,  Vzděláváme a slaďujeme

Týden pro Digitální Česko – reportáž

Co je Týden pro Digitální Česko?

Akce organizovaná Úřadem vlády ČR a zaštítěná ministrem pro digitalizaci Ivanem Bartošem. Jejím cílem je umožnit organizacím, které nabízí jakoukoli podporu v oblasti digitalizace, aby byly vidět. Během týdne se na více než stovce akcí po celé ČR prezentují instituce, firmy i neziskovky s tréninky, diskusemi, online nástroji a dalším obsahem pro děti, dospělé i seniory s cílem posunout se k cíli, kterým je 80% digitálně gramotné populace do roku 2030. A to není malý cíl, aktuálně chybí digitální gramotnost skoro polovině obyvatel ČR.

Proč jsme se zapojili?

 • protože už dlouho mluvíme o tom, že IT je budoucnost trhu práce a digitalizace zasáhne postupně všechny profese – více o tom, které to budou a jak tenhle trend zasáhne právě vás najdete třeba v našem kvízovém školení s názvem Jak uspět na měnícím se trhu práce 
 • protože perspektivní obory jako IT už umí nabídnout flexibilitu a práci na dálku a práce v nich je pro každého – i pro ty, co neumí matiku, nikdy nerozmontovali počítač a jsou spíše extrovertní, komunikativní nebo třeba chtějí práci, kde budou pomáhat lidem – že nežertujeme si můžete ověřit v kvízovém školení Práce v IT je pro každého – třeba v něm najdete nový směr pro sebe nebo svoje děti
 • protože podpora slaďování práce a rodiny je naše hlavní téma
 • protože věříme, že změna je nevyhnutelná
 • protože se kupředu díváme s nadějí, optimismem a energií věci měnit

Pondělí 20.11.2023

Jakožto partneři Týdne pro Digitální Česko jsme si přebrali záštitu ministra Bartoše a přijali pozvání na zahajovací událost celého týdne – setkání a sérii panelových diskusí s vybranými zástupci zúčastněných organizací na témata, která pořadatelé považovali za klíčová.

Zahájení se účastnili:

 • Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj
 • Petr Pavel, prezident ČR
 • Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise
 • Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury

Za naši organizaci se účastnila Alžběta Eli Axmann panelu Proč ženy do IT (ne)chtějí. Spolu s ní diskutovaly:

 • Dita Formánková – zakladatelka organizace, která vzdělává ženy v bezpečném prostředí pro IT profese – Czechitas
 • Marie Vocásková – studentka vysoké školy programování, která je pro studenty zdarma a přístupná 24 hodin denně – 42 Prague
 • Monika Ladmanová – vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR

Náš panel byl velmi sledovaný a během jeho úvodu se celá akce objevila i live ve vysílání na ČT24stačí kliknout na 10:20 – odkaz na video ZDE 

Reportáž o Týdnu pro Digitální Česko se objevila i ve večerních Událostech (15:25).

Úterý 21.11.2023

Jsme vysílali předtočený rozhovor mezi Alžbětou Eli Axmann v roli experta na HR oblast a Veronikou Senciovou, zakladatelkou O děti postaráno a expertkou na slaďování pracovního a rodinného života.

Najdete ho TADY – na našem Facebooku.

Tématem byl vstup žen do IT, předsudky a překážky, kterým čelí, jak na ně a co konkrétního mohou firmy udělat proto, aby se ženám v IT pracovalo co nejlépe.

A pokud se vám nechce koukat na video, článek, ve kterém najdete mnohé z toho, o čem jsme mluvili jak na zahájení, tak na rozhovoru, najdete na našem blogu, stačí kliknout.

Středa 22.11.2023

Probíhá příprava na čtvrteční Kulatý stůl v Brně a na webu Týdne pro Digitální Česko můžete najít naše kvízová školení (nejen) pro rodiče.

Všechna naše kvízová školení pak najdete na našem webu ZDE.

Čtvrtek 23.11.2023

Naše pozvánka  a pozvánka na webu www.budoucnostjedigitalni.gov.cz zvaly firmy, instituce a rodiče k jednomu stolu. Byli jsme připraveni na větší akci, ale nakonec nemoci a konkurence víc než stovky akcí po celé ČR způsobily, že jsme se setkali v obvyklém počtu a byl velký prostor pro debatu. Národní úřad pro informační a kybernetickou bezpečnost, Dotykačka, Úřad práce Brno město, PyLadies, Česko.Digital, O děti postaráno a zástupci rodičů se zkušenostmi z oblasti psychologie, překladatelství, focení, administrativy, IT a chemie. A taky skvělá energie, smích i zamyšlení. Takový byl náš kulatý stůl tentokrát. Nejvíc rezonovala možnost vidět na jednom místě všechny překážky, kterým ženy čelí, dále sdílení praktických tipů jak na to a v neposlední řadě možnost propojit se v mnoha směrech s ostatními k dalším projektům a spolupracím.

Foto: Náš banner s heslem „Aby pro pracovní úspěch stačilo jednat profesionálně a fér“ znamená mimo jiné i to, že by bylo skvělé, kdyby startovní linie byla stejná pro muže i ženy ve všech oborech a ženy nemusely dokazovat, že mají i na „mužské obory“ jako je třeba právě IT. — Naše výroční zpráva je k dispozici na každém Kulatém stole i v tištěné podobě. — Náš kvíz „Jak jste na tom s předsudky“ byl všem k dispozici na úvod Kulatého stolu jako zajímavé zamyšlení.

Foto: Na našich Kulatých stolech má svoje místo poslouchání i debata, tady Markéta Schwarzová z Dotykačka komentuje probíhající prezentaci. — Občerstvení se povedlo. — Eli Axmann vyjmenovává momenty, které by měly firmy zvažovat při zaměstnávání žen jako příležitosti, kde otřást se stávajícím statusem quo a nabídnout flexibilitu a nové procesy.

Foto: Záštita Vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše i informace o tom, že Kulaté stoly jsou součástí projektu podpořeného od MPSV. — Povídání, naslouchání, porovnávání zkušeností a dobré praxe. — Anežka Müller z PyLadies a Česko.Digital mluví o tom, jak přivádí ženy do IT a jaký je význam komunit a bezpečného prostoru pro učení.

Foto: DISKUSE – ŠKOLENÍ – HANDS-ON POMOC tři pilíře našich kulatých stolů, kde se potkávají zástupci firem, institucí a rodičů. Přidáte se příště i vy?

Pátek 24.11.2023

Týden pro Digitální Česko končí, ale my pokračujeme a těšíme se na firmy a organizace, se kterými se potkáme u našich dalších projektů, školení, konzultací, mentoringů, auditů aj.

A na všechny rodiče, které potkáme na trénincích, v Komunitním centru Rapotice nebo v Poradně pro rodiny.

Děkujeme.