Akce, tipy, zajímavosti,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny

Přijímačky na střední školu – návod pro rodiče

Přijímačky na střední školu jsou aktuálním strašákem nejen studentů, ale i jejich rodičů. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů může být to, že se jedná o první větší zkoušku v životě mladých lidí. Doposud se žáci pohybovali především ve známém systému. Nyní ale museli udělat volbu (tedy vybrat si svou budoucí školu) a zabojovat o ni v konkurenci svých vrstevníků. Co jako rodiče můžete dětem během tohoto období poskytnout?

INFOGRAFIKA KE STAŽENÍ ZDE

O děti postaráno – Přijímačky v pohodě

1/ Naslouchejte jim. Pokud přijdou se svými obavami a strachy, vyslechněte si je, ale nenechte je v jejich obavách příliš dlouho. Určete si například čas 3 minuty, kdy se můžete bavit o jejich úzkostech, ale po tomto čase přejděte dál. Přehnané vymýšlení scénářů „co když“ pouze utvrzuje úzkost a nervozitu.

2/ Hledejte konstruktivní řešení. Poté, co si popovídáte s dětmi o úzkostech snažte se poskytnout konstruktivní řešení. Pobavte se s nimi o tom, co by od vás potřebovali. Věty „To zvládneš!“ nebo „Vždycky jsi to dokázal, tak proč bys to nedokázal i nyní!?“ kolikrát v dětech vyvolají naopak vztek a pocit nepochopení. Snažte se jim nabídnout svou pomoc. Nabídněte jim svůj čas v rámci procvičování SCIO testů nebo jim nabídněte, že zaplatíte doučování s někým, kdo testy dobře chápe.

Pokud to vaše finanční situace neumožňuje, zkuste si zadat do YouTube heslo “Přijímací zkoušky na střední školu” a můžete nalézt několik záznamů, jak učitelé řeší loňské Scio testy. I zde mohou žáci najít inspiraci k řešení úloh. Dále můžete zkusit se podívat na webové stránky nízkoprahových klubů v okolí, které se zaměřují na práci s teenagery. Ty také často v rámci projektů mohou poskytnout doučování žáků zdarma. V neposlední řadě můžete zkusit kontaktovat i školu, zda v rámci individuální práce se žáky neposkytne konzultace ohledně Scio testů. 

3/ Vyzkoušejte si test SCIO nanečisto doma. Pokud budou děti chtít, zkuste jim zorganizovat doma přijímačky nanečisto. Vyměřte jim čas, vytvořte tiché prostředí, dejte pryč všechny věci, které rozptylují. Zkrátka připodobněte jim, jak by mohly zkoušky vypadat.

4/ Nevydařené přijímačky neznamenají konec světa. Toto uvědomění je důležité nejen pro děti, ale i pro samotné rodiče. Není ostuda se pokusit o přijímačky na vysněnou školu několikrát a není ostuda, nezvládnout přijímačky. To byste si měli s dítětem předem vyjasnit. Dítě by mělo vědět, že jeho hodnota není v tom, zda se dostalo například na gymnázium. V případě neúspěchu je třeba dát prostor ventilaci emocí, které přijdou – vztek, smutek, zklamání a další. Je ale třeba, aby dítě cítilo vaši podporu a to, že vás nezklamalo.

5/ Rodiče – držte své emoce na uzdě. V den přijímaček buďte klidní, a nepřenášejte své emoce na dítě. Pohlídejte, aby všechno šlo tak, jak má. Pokud máte možnost, pohlídejte si, zda dítě nezaspalo a zda nastoupilo do správného autobusu, nebo jej k přijímačkám odvezte.

Doufám, že alespoň některý z těchto tipů vám pomůže úspěšně zvládnout období před přijímačkami. Pokud potřebujete, toto téma otevřít více do hloubky, obraťte se na naši Poradnu pro rodiny.  

INFOGRAFIKA KE STAŽENÍ ZDE O děti postaráno – Přijímačky v pohodě