Akce, tipy, zajímavosti,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny

Tréninky pro skvělé rodiče

TRÉNINKY RODIČOVSKÝCH KOMPETENCÍ

  • 15.2.2022 – Time managment rodiny 
  • 19.4.2022 – Rozdílné názory v rodině aneb je v pořádku, že nejsme ve všem za jedno 
  • 21.6.2022 – První psychická pomoc v rodině aneb když přijde krize
  • 27.9.2022 – Tresty a pochvaly v rodině 
  • 15.11.2022 – Jak najít talent u dětí aneb co v životě dál 

Lektorka: Mgr. Magdaléna Šuláková, psycholožka Poradny pro rodiny

Cena: 99 Kč/ trénink – pro klienty Poradny pro rodiny jsou všechny tréninky zdarma

Forma: Tréninky se konají v prostorách Dětského klubu (Zemědělská 2, Ivančice) vždy v úterý od 18:00 do 19:30

Přihlášení: Na konci stránky najdete přihlašovací formulář

O trénincích pro rodiče

Když se řekne slovo trénink, většinou si vzpomeneme na fitko nebo fotbal. Trénink se ale nemusí týkat jenom sportu – může se týkat nejrůznějších dovedností – v našem případě rozvíjení  rodičovských kompetencí. Pokud v rámci výchovy řešíte nějaké dilema, nebo byste jenom chtěli načerpat nové informace či inspiraci, jsou tréninky tím pravým místem pro vás. 

V rámci 5 tréninků se zaměříme na aktuální témata, kterými se mnozí rodiče zabývají. Tréninky budou vedeny interaktivně, prakticky a nebude chybět prostor pro diskusi.

Time managment rodiny 15.2.2022

Každý den nekonečný kolotoč. Ranní vstávání, vypravení dětí, práce, úklid, vaření, kroužky – to je jen malá ukázka toho, co musí rodič dennodenně zvládat. Pokud jsou tyto povinnosti pouze na bedrech jednoho z rodičů, může se cítit vyčerpaně, unaveně a z života se vytratí radost a pohoda.

Jde na chvíli přetnout kruh a najít si čas sama/sám na sebe?  Lze nastavit fungování rodiny nějak jinak? Jaké můžeme vytvořit pomůcky k tomu, abychom povzbudili rodinu v domácích povinnostech? A jde si v každodenním shonu najít čas sám/sama na sebe?

Na tyto otázky najdeme odpovědět na prvním tréninku ze série budování rodičovských kompetencí.

Mimo jiné se můžete těšit na zajímavé psychologické modely, ale hlavně se budeme bavit o konkrétních situacích, které se dějí skoro v každé rodině.

Rozdílné názory v rodině aneb je v pořádku, že nejsme ve všem za jedno 19.4.2022

V rodině se často setkáváme s tím, že máme odlišné názory. Mohou se týkat běžných provozních záležitostí, ale i mnohem závažnějších témat jako je zdravotní stav nebo volba školy.

Tento trénink bude zaměřený na rozdílné názory v rodině, jejich vnímání a prožívání. Součástí tréninku bude sebereflexe, práce s emocemi a nadhledem.  Podíváme se na věty v komunikaci, které dokážou konflikt ještě více zhoršit  a na to, jak je lze nahradit přívětivější variantou.

První psychická pomoc v rodině aneb když přijde krize 21.6.2022

Ztráta zaměstnání, úzkost, úmrtí v rodině – to vše jsou náročné životní situace, se kterými se my nebo naši blízcí můžeme potkat. Tyto situace ne vždy dokážeme ovlivnit, a jsou to časté spouštěče krize.

Jak můžeme pomoci synovi, dceři nebo partnerovi, kteří právě krizi zažívají? Jaká je první psychická pomoc? Jaké instituce nám mohou pomoci v řešení náročných životních situací?

Odpověď na tyto otázky společně najdeme na tréninku, který se bude zabývat tématem krize a první pomoci, kterou mohou členové rodiny svým blízkým poskytnout.

Tresty a pochvaly v rodině 27.9.2022

Téma trestů a pochval je hodně skloňované. Desítky odborníků se názorově v této oblasti liší, a také nejrůznější výchovné styly nám říkají každý něco jiného. Nebojte se – nebudeme vám váš výchovný styl rozmlouvat.

Na tomto tréninku se chceme zaměřit na dítě a jeho chování a prožívání. Vysvětlíme si jaké emoce v dítěti tresty a pochvaly vyvolávají a zaměříme se i na otázku fyzických trestů. Dále se budeme věnovat způsobu formulování našich požadavků směrem k dítěti a samozřejmě nebude chybět spousta praktických příkladů, na kterých si budeme moci naši novou dovednost procvičit.

Jak najít talent u dětí aneb co v životě dál 15.11.2022

Dnešní doba dětem nabízí široké možnosti seberealizace. Existují nejrůznější kroužky od hry na klavír, přes fotbal až po robotiku. Hudební, umělecké, technické či sportovní aktivity nabízí nejen škola ale i nejrůznější centra nebo ZUŠky. 

Jaká je zdravá míra zapojení dítěte do těchto aktivit, aby nebylo přetížené? Jak najít v dítěti to, co ho doopravdy baví? Do jaké míry já jako rodič promítám do dítěte své ambice? A dá se talent využít i ve škole a později v dospělém životě? Kde je hranice mezi zábavou a nepříjemnou povinností?

Trénink věnovaný tématu hledání talentu nám na tyto otázky nejen odpoví, ale dá nám i prostor zamyslet se nad sebou, svými ambicemi a nad tím, jak jednotliví členové rodiny tráví svůj volný čas.

Pro přihlášení prosím vyplňte formulář níže: